Żarówki LED

Żarówki LED, które nierzadko określane są również mianem lamp LED, to źródła światła, których budowę oparto na diodach elektroluminescencyjnych. Znajdują się one w specjalnej obudowie. Źródłem światła w przypadku takich żarówek jest dioda w kolorze białym. Najczęściej zbudowana jest ona z diody elektroluminescencyjnej w kolorze niebieskim, a także luminoforu.

Żarówki LED mają całe mnóstwo zalet. Przede wszystkim charakteryzuje je energooszczędność. Nie zużywają one tak dużo prądu, jak tradycyjne żarówki, które powoli przechodzą do lamusa. Co więcej, w ich przypadku nie obserwuje się zwiększone poboru energii w momencie włączania. Są również bardzo trwałe. Żywotność takich żarówek dochodzi nawet do czterdziesty pięciu tysięcy godzin. Żarówki LED nie emitują promieniowania, które negatywnie wpływa na oczy człowieka. Są w związku z tym w pełni bezpieczne, a ich stosowanie nie wiąże się z żadnym zagrożeniem.

Żarówki LED są obecnie powszechnie stosowane. Spotkać można je zarówno w domach prywatnych, jak i firmach oraz instytucjach.